Wiercenie otworów w tworzywach sztucznych.

Wiercenie otworów w tworzywach sztucznych nastręcza chyba najwięcej kłopotów. Szczególnie jak chcemy wywiercić otwór w przeźroczystych tworzywach jak pleksi (PMMA) i chcemy żeby krawędzie nie były wyszczerbione. Jak się do tego zabrać? Jakie narzędzia do wiercenia w pleksi, PVC, PC, PA, i wielu innych wybrać w zależności od otworu? Źle wykonany otwór może powodować mikropęknięcia i w konsekwencji prowadzić do pęknięcia płyty!!

Jak wywiercić otwór w pleksi (PMMA)?

Wszystko zależy od średnicy otworu jaki chcemy wywiercić. Otwory o średnicy do 4mm możemy wiercić zwykłymi wiertłami do metalu. Należy pamiętać o dobrym zaostrzeniu wiertła. Również trzeba zadbać o dobre odprowadzenie wiórów. Jeżeli podczas przewiercania gromadzą się wióry w wierconym otworze, może to sprzyjać powstawaniu nadmiernej temperatury i w efekcie stopienie się pleksi, co ujemnie wpływa na własności mechaniczne pleksi i oczywiście taki otwór nie wygląda ładnie. Należy płynnie dobrać docisk i prędkość obrotową wiertła. Jeśli trzeba, należy zaprzestać wiercenie i oczyścić otwór z gromadzących się wiórów. Podczas wiercenia płyt trzeba je mocno docisnąć do podłoża żeby uniknąć poderwania płyty przez przechodzące wiertło, które będzie się chciało "wkręcić" w pleksi. To najczęściej popełniany błąd podczas wiercenia. Słaby docisk i zbyt miękkie podłoże. Gdy wiercimy zwykłym wiertłem do metalu najlepiej podłożyć pod pleksi materiał co najmniej takiej samej twardości. Dzięki temu wiertło równomiernie dowierci całą krawędź otworu. Unikniemy wtedy niepożądanych odprysków.

Jeśli chcesz wywiercić otwór o średnicy większej niż 4mm to rekomendujemy do tego celu wiertła jednoostrzowe wielostopniowe tzw. choinkowe, bądź stożkowe. Wiertłami tymi łatwo wiercić otwory do średnicy maksymalnie 34mm.

Jeśli masz wywiercić otwór o średnicy powyżej 34mm najlepszym rozwiązaniem będzie wycięcie otworu wyrzynarką lub frezarką. Do tego celu należy najpierw odwiercić mały otwór, w który zmieści się brzeszczot lub frez. Jeśli chcesz by krawędzie były ładne, dobrym rozwiązaniem jest najpierw wycięcie otworu zgrubnie wyrzynarką, a następnie frezowanie do szablonu. Taki szablon z wieloma otworami można zamówić w naszej firmie.

Najlepszym rozwiązaniem na uzyskanie pleksi z otworami jest wiercenie otworów jest wycięcie całego detalu z pleksi na laserze lub na frezarce CNC. Jeśli nie posiadasz takiego sprzętu i obawiasz się, że nie uda ci się dobrze wykonać otworów w pleksi, zawsze możesz nam to zlecić. Napisz do nas...