OPIS

Czym jest tekstolit?

Popularny tekstolit to laminat bawełniano-fenolowy. Tekstolit to uniwersalny materiał konstrukcyjny o wyjątkowej stabilności wymiarowej przy dużych obciążeniach i podwyższonych temperaturach. Materiał nie mięknie i nie topi się. Nawet gdy temperatura pracy znacznie przekroczy dopuszczalną temperaturę, to materiał może się zwęglić i wtedy staje się kruchy, ale nadal trzyma kształt. Mimo zwęglenia nie dochodzi do większych uszkodzeń współpracujących powierzchni. Dzięki usieciowanej strukturze i zbrojeniu tkaniną jest bardzo wytrzymałym materiałem na naciski i uderzenia. Temperatura pracy ciągłej to 120 °C, chwilowo materiał można przegrzewać nawet do 180 °C. Tekstolit znany jest jako tekstit, turbax, nowotex, rezoteks. Jak widać wszystkie nazwy mają związek z tekstyliami co wskazuje na podstawowy składnik budowy tekstolitu, a są nimi warstwy płótna bawełnianego nasączone żywicą fenolową. Proces produkcji tekstolitu polega na ściskaniu przygotowanego płótna w specjalnych prasach pod wysokim ciśnieniem i temperaturą do utwardzenia.

Do czego wykorzystuje się płyty tekstolitowe?

Tekstolit nadaje się na połączenia ruchome np. łożyska, panewki, koła zębate, sprzęgła. Doskonale pracuje w oleju, dla polepszenia jego właściwości ślizgowych zalecane jest gotowanie w oleju do wysycenia. Włókna bawełny zawarte w materiale naciągają olejem i element staje się samo-smarownym. Z właściwości płyt tekstolitowych korzysta się na etapie tworzenia wysokiej jakości izolacji cieplnej, głównie ze względu na stabilny rdzeń produktu. Tekstolit ma szerokie zastosowanie. Jest jednym z pierwszych tworzyw sztucznych konstrukcyjnych jakie stosowano w przemyśle. Szczególnie stosowany w przemyśle elektromechanicznym jako elementy elektroizolacyjne w transformatorach olejowych, jako przekładki w silnikach elektrycznych.

Jak obrabiać tekstolit?

Tekstolit podobnie do innych tworzyw sztucznych nadaje się do obróbki skrawaniem na powszechnie dostępnych obrabiarkach. Przy zachowaniu odpowiednich parametrów skrawania detale z tekstolitu są bardzo stabilne wymiarowo i odporne na odkształcenia. Laminat bawełniano-fenolowy sprawdził się na koła zębate. Dzięki swojej ograniczonej wytrzymałości na ścinanie często stosowany jako bezpiecznik w przekładniach mechanicznych. Koło zębate z tekstolitu w przypadku zablokowania mechanizmu przekładni lub przeciążenia ulega zniszczeniu zapobiegając uszkodzeniu całego zespołu urządzeń. W sytuacji awaryjnej jest więc nieocenionym tworzywem. Płyty z tekstolitu dobrze nadają się do obróbki na maszynach CNC. Należy jednak pamiętać o tym, że podczas obróbki skrawaniem może dojść do zanieczyszczenia chłodziwa, dlatego poleca się obróbkę tekstolitu na sucho korzystając z odciągu wiórów. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w obróbce tekstolitu. Zapraszamy do skorzystania z naszej obróbki tekstolitu.

W jakich formach dostępny jest tekstolit?

Tekstolit zanim zostanie utwardzony jest elastyczny, można go kształtować w dowolny sposób. Dzięki temu można nadać mu różne kształty. Najczęściej produkowane są płyty tekstolitowe z racji prostoty wykonania. Ale tekstolit również produkowany jest w formie prętów, które są zwijane z warstw płótna, a następnie prasowane. W podobny sposób produkowane są tuleje z tekstolitu. Dzięki tej metodzie można uzyskać sporych rozmiarów tuleje tekstolitowe. Tekstolitowi można nadać również różne kształty przy pomocy specjalnych form. Dzięki temu można wyprodukować gotowe elementy lub półfabrykaty do niewielkiej obróbki.


 


OBRÓBKA I MONTAŻ

Przykładowy tekst

    Lorem ipsum dolor sit
    Aenean lobortis volutpat
    Aliquam rhoncus pede turpis



GALERIA